لیزر جای سوختگی چیست؟

اشتراک گذاری این مقاله

در بعضی مواقع، جراحات و آسیب‌ های پوستی با عمق زیادی رخ می ‌دهند که اسکار حاصل از آن‌ ها به راحتی از بین نمی ‌رود و بر زیبایی فرد تأثیر می‌ گذارد. سوختگی ‌های مختلف بر اساس عمق جراحت و آسیب وارده به پوست، دسته ‌بندی می‌ شوند. امروزه، فناوری‌ های پیشرفته قادر به حل هر نوع جراحت پوستی هستند. برای مقابله با جای سوختگی، روش‌ های درمانی گوناگون وجود دارند که پزشک بر اساس نوع اسکار، یکی از آن‌ ها را انتخاب می ‌کند. درمان سوختگی با استفاده از لیزر، یکی از متداول‌ ترین روش‌ های انجام شده در مطب‌ ها و کلینیک‌ های زیبایی است. در این روش، از پالس ‌های کوتاه نور لیزر میکروفاین برای نفوذ به لایه ‌های زیرین پوست استفاده می ‌شود. این لیزر ساختارهای پشتیبان پوست را درمان کرده و سپس فرآیند طبیعی بهبودی بدن آغاز می‌ شود. این فرآیند باعث نابودی بافت‌ های قدیمی و آسیب ‌دیده می‌ شود و باعث تولید بافت ‌های تازه می ‌گردد.

انواع لیزر جای سوختگی

انواع لیزر مختلف برای درمان جای زخم و اسکار ناشی از سوختگی وجود دارند. روش ‌های متداول شامل لیزر اربیوم، لیزر فرکسل، و لیزر Co2 فرکشنال می ‌باشند.

لیزر اربیوم:

لیزر اربیوم برای زخم ‌های سطحی مناسب است و در اسکارهای عمقی کاربرد چندانی ندارد. این روش لیزر درمانی نیازی به بی‌ حسی ندارد و بهبودی بیمار در کمتر از یک هفته اتفاق می‌ افتد. لیزر اربیوم بیشتر برای درمان جای سوختگی در دست، صورت، و گردن استفاده می‌ شود.

لیزر Co2 فرکشنال:

لیزر Co2 فرکشنال یکی از انواع لیزرها ست که به طور غیرتهاجمی عمل می‌ کند، به این معنی که دارای قابلیت کندن بافت نیست و برای محو کردن جای سوختگی استفاده می ‌شود. این روش درمانی باعث تجزیه بافت اسکار می‌ شود تا پوست ظاهری صاف ‌تر و نرم‌ تری به خود بگیرد.

لیزر فرکسل (لیزر فرکشنال):

لیزر فرکسل یک روش دیگر برای درمان جای سوختگی است. این لیزر با ایجاد نقاط میکروسکوپی در محدوده سوختگی، باعث تحریک فعالیت سلول‌ های بافتی جدید می‌ شود. این روش مناسب برای اسکارهای جهتی یا دسته ‌ای است و بهبودی طولانی ‌مدت در زیبایی و سلامت پوست فراهم می ‌کند.

هر یک از این انواع لیزرها بر اساس نوع و عمق جای سوختگی، توسط پزشک انتخاب و اجرا می‌ شوند تا نتایج بهتر و مطلوبی برای بیمار حاصل شود.

عملکرد لیزر جای سوختگی

در روش رفع جای سوختگی و بخیه با استفاده از لیزر هدفمند، تمرکز بر کاهش مشکلاتی همچون تغییر رنگ پوست یا روشن شدن آن قرار دارد. این روش از اشعه نوری لیزر برای حذف آسیب‌ های پوستی با دقت بالا استفاده می ‌کند. پزشک با تنظیم لیزر به اشعه ‌های نوری، این اشعه را به ناحیه آسیب ‌دیده فرستاده و ناخواسته آسیب ‌های پوست را از لایه بیرونی پوست، که به آن اپیدرمیس (بیرونی ترین لایه پوستی) معروف است، حذف می‌ کند. همچنین، این اشعه لیزر لایه‌ های زیرین پوست، یعنی درمیس (لایه پوستی زیرین) را هم گرم می ‌کند. این اقدامات با هدف تحریک رشد فیبرهای کلاژن انجام می‌ شوند. پس از اتمام درمان، نتیجه آن یک پوست جدید و بهبود یافته خواهد بود.

فواید لیزر جای سوختگی

  1. درمان در مدت زمان کوتاه:

استفاده از لیزر در رفع جای سوختگی و بخیه به دلیل دقت بالا و توانمندی در تحریک فیبرهای کلاژن، امکان درمان در مدت زمان کوتاهی را فراهم می ‌کند. این ویژگی باعث می ‌شود که بیماران به سرعت به نتایج مطلوب دست یابند.

  1. درمان ساده با ناراحتی کم:

لیزر برای رفع جای سوختگی و بخیه به عنوان یک روش ساده شناخته می ‌شود. بدون نیاز به جراحی های پیچیده، این روش به بیماران این امکان را می ‌دهد که بدون تجربه ناراحتی‌ های زیاد به درمان بپردازند.

  1. جلسات درمانی سریع:

جلسات درمان با استفاده از لیزر به دلیل کارایی بالا و تأثیر سریع آن، به سرعت انجام می ‌شوند. این ویژگی از اهمیت بالایی برای افرادی است که نیاز به رفع جای سوختگی یا بخیه دارند و می‌ خواهند به سرعت به شرایط بهتری برسند.

  1. نتایج مطلوب از رفع جای سوختگی و بخیه (اسکار):

لیزر به عنوان یکی از راه‌ های موثر در رفع جای سوختگی و بخیه شناخته شده است. با تحریک رشد فیبرهای کلاژن، لیزر باعث بهبود ظاهر پوست، کاهش آسیب‌ ها و حتی حذف اسکارها می ‌شود، که نتیجه نهایی از این روش معمولا به دلیل ترمیم پوست و بازسازی ساختار طبیعی آن، بسیار مطلوب و جذاب است.

عوارض لیزر جای سوختگی

عوارض جانبی این روش شامل درد، ورم، قرمزی و تراوش مایع موقت است. با انجام این پروسه، افراد ممکن است به مشکلاتی نظیر درد، افزایش حجم منطقه درمان شده، تغییر رنگ پوست به سمت قرمزی، و موقتا تراوش مایع در ناحیه مورد درمان دچار شوند. مهمترین نکته در اینجا آن است که این عوارض معمولا به صورت موقت و بعد از چند روز بهبود خواهند یافت. همچنین، این روش به دلیل عدم نیاز به دوره درمانی یا نقاهت طولانی ‌مدت، برخی از افراد ممکن است بر این اساس، این روش را به عنوان یک گزینه موثر و مقرون به صرفه برای رفع جای سوختگی یا جای بخیه (اسکار) در نظر بگیرند.

نتیجه گیری

لیزر جای سوختگی یک روش مؤثر و کارآمد برای رفع جای زخم و اسکارهای ناشی از سوختگی است. این روش با فواید متعددی همراه است. درمان با لیزر جای سوختگی در مدت زمان کوتاهی انجام می‌ شود، با ناراحتی کم همراه بوده و جلسات درمانی نسبت به روش ‌های دیگر سریع تر پیش می ‌رود. نتیجه این درمان به رفع جای سوختگی و اسکار منجر می‌ شود، و از مزایای مهم آن می ‌توان به تحریک رشد فیبرهای کلاژن، بهبود زودرس و نتایج مطلوب اشاره کرد. از سوی دیگر، این روش نیز همراه با اثرات جانبی مانند درد، ورم، قرمزی، و تراوش مایع موقت می ‌باشد. با این حال، نقاهت پس از اجرای این عمل نیاز به دوره زمانی طولانی ندارد و اثرات جانبی معمولا به صورت موقت و کنترل‌ پذیر هستند. به طور کلی، لیزر جای سوختگی به عنوان یک گزینه موثر برای بهبود استحکام و زیبایی پوست مورد تایید قرار گرفته و با توجه به فواید و معایب آن، می ‌تواند یک گزینه مناسب برای افراد با جای سوختگی ‌های مختلف باشد.

گروه مهندسین پزشکی کارا لیزر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مقاله میخوانید

فهرست مطالب جدید

لیزر co2

لیزر co2 چیست؟

بسیاری از ما با مشکلاتی مانند زخم‌ ها و نشانه ‌های آکنه، تغییر رنگ پوست به دلیل عوامل مختلف و ظهور چین و چروک رو

اطلاعات بیشتر »

مطالب مرتبط با این مقاله